Znižovanie TELESNEJ TEPLOTY u detí


Zvýšená teplota a horúčka u detí môže mať rôzne príčiny. Najčastejšie je to infekcia - vírusová alebo bakteriálna. Je dôkazom toho, že organizmus bojuje s infekciou, mobilizuje svoj imunitný systém.

Za najlepší spôsob merania teploty u detí do dvoch rokov je meranie v konečníku, kedy od nameranej hodnoty odpočítame 0,5 °C. U starších detí meriame teplotu pod pazuchou, alebo bezkontaktným teplomerom.

Rozlišujeme zvýšenú teplotu /do 38 °C/ a horúčku /nad 38 °C/.

·         Zvýšenú teplotu neriešime podávaním žiadnych liekov, zábalov ani sprchovaním či kúpeľom. Zabezpečíme dostatočný prívod tekutín, dieťa nenútime do jedla, má mať pokojný režim. Nedávame ho nasledujúci deň do kolektívu.

·         U detí, ktoré mali v minulosti pri horúčke tzv. febrilné kŕče, podávame lieky na zníženie teploty už pri teplote nad 37,5 °C

·         Pri teplote nad 38 °C podávame lieky na zníženie teploty.

U detí používame lieky s účinnou látkou:

PARACETAMOL – Paralen/Panadol  (vo forme sirupu, tabliet alebo čapíkov)

-       podávame ho v dávke 15 mg/kg hmotnosti na dávku

-       dávku môžeme zopakovať o 6-8 hodín

IBUPROFEN - Nurofen, Brufen, Ibalgin (vo forme sirupu, tabliet alebo čapíkov)

-       podávame ho v dávke 5-10 mg/kg hmotnosti na dávku

-       dávku môžeme zopakovať po 6-8 hodinách

-       nevhodný do 6 kg (cca 3 mesiacov)!

Dávkujeme vždy podľa hmotnosti, nie podľa veku dieťatka!

Keď po zistení horúčky začneme podávať jeden z uvedených liekov, pokračujeme týmto liekom v intervale 6-8 hodín /podľa opakovaného výstupu teploty/. Ak po podaní lieku horúčka ustúpi, dieťa má teplotu do 38 °C, nie je dôvod podávať ďalší liek. Zabezpečíme dostatočný pitný režim.

Niekedy sa stane, že horúčka po podaní lieku klesne, ale znova stúpa nad 38°C skôr ako o 6 hodín. V takom prípade podáme liek s inou účinnou látkou /po paracetamole ibuprofen alebo naopak/.

Ak je horúčka dieťatka nad 39°C, okrem vyššie uvedeného spôsobu podávania liekov, môžeme dieťatko krátko osprchovať vlažnou vodou, kedy odparovaním vody z povrchu tela dochádza k odoberaniu tepla a teda aj ochladeniu organizmu.