Obdobie zavádzania nemliečnych príkrmov

Zavádzanie príkrmov sa nemá začať pred 17. týždňom (4. mesiacom) života, a zároveň sa nemá časovo odďaľovať po 26. týždni (6. mesiaci) života dieťaťa. Medzi 17.-26. týždňom hovoríme o tzv. imunologickom okne tolerancie. V tomto období by sa malo dieťa stretnúť so všetkými potravinami z našej geografickej oblasti – ovocie, zelenina, mäso, lepok - aby si na tieto potraviny imunitný systém zvykol a nezačal pri neskorom zavádzaní daných potravín reagovať alergickou reakciou. To znamená že dieťatko môže začať ochutnávať po lyžičkách malé množstvá príkrmov (mrkva, zemiak, kaleráb, brokolica, karfiol, hrášok, jablko, hruška, banán, slivka, broskyňa, tiež malé množstvo lepku, mäso – chudé hovädzie, kuracie, králičie, teľacie, morčacie.....), ale hlavný zdroj výživy je zatiaľ počas tohto "ochutnávania" stále mlieko. Dieťa do 1. roku by nemalo dostávať exotické, citrusové plodiny, morské ryby. V období keď začneme s príkrmami je vhodné začať podávať dieťatku aj tekutiny - prevarená alebo dojčenská voda, detský čaj. 

Dojčeným deťom začíname príkrmy vo väčšom množstve podávať postupne až po ukončenom 6. mesiaci, nedojčeným deťom už po ukončenom 4. mesiaci života.

Začíname jedným druhom zeleniny a postupne prechádzame na viaczložkové - mäsovo- zeleninové príkrmy vo forme polievky alebo jemného pyré. Medzi každým novým druhom zeleniny nechávame odstup 3-4 dni, na včasné rozpoznanie alergie. Takto nahrádzame u dojčaťa jednu dennú mliečnu dávku, zvyčajne obednú, po dobu 2-3 týždňov. Ďalej nahrádzame druhú mliečnu dávku ovocným, alebo ovocno-zeleninovým príkrmom (na desiatu alebo olovrant). V 6.-7. mesiaci začneme pridávať cereálne produkty obsahujúce lepok (cereálna kaša s ovocím na raňajky alebo na večeru, pár zrniek krupice do zeleninovej polievky, pečivo...). V tomto období je tráviaci trakt už schopný prijímať obilniny bez rizika vzniku neznášanlivosti lepku. V 8. mesiaci môžeme pridať biely jogurt (obyčajný neochutený biely jogurt, nie smotanový ani grécky). Tvaroh ani termix sa v prvom roku života neodporúča pre vysoký obsah bielkovín. Príkrmy neprisladzujeme ani nesolíme až do 1 roka. Zeleninový príkrm je uprednostňovaný ako prvý preto, lebo ak sa ako prvé podá ovocie, dieťa si zvykne na sladkú chuť a nesladené zeleninové príkrmy potom odmieta. Ako ďalší príkrm zavádzame mliečnu obilnú kašu. 

 

ZÁSADY PRÍPRAVY A PODÁVANIA NEMLIEČNYCH PRÍKRMOV

PRÍPRAVA

  • varenie, príprava na pare, dusenie

  • jedlo sa snažíme podávať čerstvo pripravené (eliminujeme možnosť pomnoženia mikroorganizmov)

  • potraviny nevaríme ani príliš krátko, ani príliš dlho (dlhým varením strácajú výživovú hodnotu)

  • jedlo nesolíme, neochucujeme, nesladíme, nekoreníme

  • konzistencia hotového jedla by mala byť kašovitá – rozmixovaná na pyré

  • !!! pripravujeme a ponúkame vždy len jeden nový druh potraviny s časovým odstupom 3-5 dní !!! 

PODÁVANIE

  • jedlo ponúkame každý deň v približne rovnakom čase

  • teplota príkrmu by mala byť 20-30 stupňov, vhodné je pred podaním stravu ochutnať

  • jedlo podávame na malej plastovej lyžičke – vodorovne ju položíme na stred jazyka a jemne zatlačíme, vyvoláme tým prehĺtací reflex

  • kŕmenie by nemalo trvať dlhšie ako 15-30 min 


!!! SLEDUJTE MOŽNÉ PREJAVY ALERGIE - VYRÁŽKY, VÝSYP NA KOŽI, SVRBENIE, HNAČKU, ZVRACANIE, BOLESTI BRUŠKA A KOLIKY, SEKRÉT Z NOSA, SVRBENIE OČÍ. ODSLEDUJTE, ČI DIEŤA ZAREAGOVALO NA KONKRÉTNU POTRAVINU A NÁSLEDNE JU VYLÚČTE Z JEDÁLNIČKA. INFORMUJTE PEDIATRIA POČAS NAJBLIŽŠEJ PORADNE !!!



SPRIEVODCA PRÍKRMAMI:

https://www.1000dni.sk/wp-content/uploads/2020/11/SprievodcaPrikrmami-1.pdf?fbclid=IwAR28dY_CN-Yzr0y...


Obdobie plnej dojčenskej výživy – 8.-12. mesiac


Posledné obdobie dojčenskej výživy je charakterizované kompletnou dojčenskou výživou a spomalením tempa telesného vývoja. Jedálny lístok dieťaťa sa v tomto období zložením približuje strave dospelých a pokrmy sa podávajú vo forme hrubšie nasekaných kúskov aby nútili dieťa žuť. Za žiadnych okolností by nemal klesnúť príjem mlieka pod 500 ml/deň, pre dostatočný prísun vápnika. Pokračujúce mlieko v dvoch denných dávkach po 200-250ml túto požiadavku zabezpečí. Stravu tuhšej konzistencie, sa odporúča podávať od 9. mesiaca.