PRAKTICKÉ RADY PO PREPUSTENÍ Z PÔRODNICE


Frekvencia kŕmenia sa u novorodencov a dojčiat líši, po pôrode odporúčame dojčiť na požiadanie. Čím je dieťa mladšie, tým častejšie pije; na druhej strane, čím viac dostáva „zadného“ mlieka, tým menej sa k pitiu hlási. Preto je lepšie nechať dieťa vysať jeden prsník - predné aj zadné mlieko (15-20min) a následne podľa chuti ešte dokŕmiť z druhého prsníka. Pri ďalšom kojení začíname tým prsníkom ktorým sme predchádzajúce kŕmenie skončili.  Postupne je možné u dieťaťa vytvárať režim, s kŕmením približne každé 2-3,5 hodiny, v noci môžu byť intervaly aj dlhšie. Prvých pár týždňov majú deti sklon zaspávať pri dojčení. Na dojčenie sa musia budiť najmä novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou, s hraničnou zrelosťou, alebo so žltačkou. Zdravých novorodencov ktorý primerane priberajú, na kojenie nebudíme.
Nekľud pri saní môže znamenať, že sa dieťaťu dostáva málo mlieka a to buď slabým tokom alebo neefektívnosťou sania. Teda dôležitá pre prospievanie je nielen frekvencia a dĺžka dojčenia, ale aj SPRÁVNA TECHNIKA a množstvo vypitého mlieka za deň. Nekľud môže znamenať aj nadbytok mlieka, vtedy ale dieťa priberá. Ak si nie ste istá správnou technikou dojčenia, neváhajte nás kontaktovať.
Ak dieťa prospieva, priberá na váhe, dostatočne a často močí /cca 6 mokrých plienok za deň/, moč je svetložltej farby, nemá klinické známky dehydratácie /vpadnutá fontanela, suché pery, jazyk/, stolica je typickej farby a konzistencie, dieťa nemá zmeny v správaní /nekľud, spavosť, letargia/, tak je málo pravdepodobné, že trpí nedostatkom materského mlieka. Čerstvo odstriekané materské mlieko sa môže uchovávať 24 hodín pri teplote 5°C v chladničke, alebo v mrazničke 3-6 mesiacov pri teplote -18°C.

Aby sme predišli vzniku dojčenských kolík, je ideálne aby maminka vylúčila zo stravy čerstvé a kysnuté pečivo, strukoviny, kapustu, niektoré druhy surového ovocia a surovej zeleniny, sýtené nápoje, alergény ako je čokoláda a orechy. Viac si môžete o výžive dojčiacej matky prečítať tu - http://detska-doktorka.sk/rady-pre-vás/dojčenie

Ak je dieťa plne dojčené, netreba mu ponúkať žiadne iné tekutiny, len počas horúčky či horúcich letných dní. Bábätkám na umelej mliečnej výžive môžeme podávať prevarenú vodu, dojčenskú vodu či detský čaj pomedzi dávky mlieka už od narodenia.

Stolica dojčených detí môže byť 1x za týždeň, ale aj 8x za deň, v každej plienke - môže byť horčicová, žltá, hrudkovitá, tzv. "praženicová". U detí na umelom mlieku môže byť stolica tiež viac krát za deň, ale nemala by byť menej ako aspoň 1x za 3 dni. Ak je dieťa spokojné a priberá na váhe, nemusí byť ani zelená stolica príznakom choroby. U detí na umelom mlieku je zelená stolica úplne normálna ak priberajú a nemajú bolesti brucha.

Ak z akýchkoľvek dôvodov nemôže byť Vaše bábätko dojčené, skôr ako začnete riešiť výber umelého dojčenského mlieka, kontaktujte nás a vyberieme pre Vaše dieťa to najvhodnejšie. Každému vyhovuje niečo iné, aj v závislosti od toho či máte v rodine alergie, bábätko má reflux - grcká, alebo má tuhé stolice....

Pri bolestiach bruška odporúčame bruško jemne masírovať v smere hodinových ručičiek, natierať bruško pupíkom, prikladať teplý obklad na bruško (do silne rascového alebo medovkového čaju namočiť bavlnenú plienku, priložiť na bruško, prikryť ďaľšou plienkou/šatkou, pevne bábätko zabaliť a ponechať aspoň 30 minút, ideálne v náručí mamy), cvičiť s nožičkami - tzv. bicyklovanie. Pri kolikách môžeme dieťatko položiť na chvíľu na bruško pod dohľadom, nechať ho odbalené, nosiť ho na rukách v polohe na tigríka. Po nakŕmení nechať bábätko odgrgnúť vo zvislej polohe, pripadne ho nechať polohovať v lehátku vo zvýšenej polohe. Pri dojčenských kolikách je vhodné pridať probiotiká 1x denne - Probiofix baby, Biogaia, Dophilus infant.... Pri zvýšenej plynatosti podávať - Espumisan, alebo Sab simplex, Baby calm... ak bolesti bruška neprestávajú, radšej navštívte našu ambulanciu, ev. nás kontaktujte, poradíme Vám.

 
Ideálna teplota prostredia pre novorodenca je 21°C-23°C, ak je oblečené, v noci postačuje 19-21°C. Pri kúpaní miestnoť vyhrievame na 25°C. Pri podozrení na zvýšenú teplotu sa teplota u novorodenca sa meria v konečníku-normálne hodnoty sú 36,5°C-37,5°C. Pri zvýšenej teplote alebo horúčke postupujte takto http://detska-doktorka.sk/rady-pre-vás/znižovanie-horúčky

Kúpanie bábätka odporúčame každý druhý deň v čistej vode, zadoček umývame mydlom pod tečúcou vodou po každej stolici. Vlhčené obrúsky požívajte len keď nemáte po ruke vodu a mydlo. Po každom prebalení natierame plienkovú oblasť prípravkami ktoré pomáhajú predísť zapareninám - rybilka, bepanten, sudocrem....v prípade že zaparenina vznikne, kontaktujte nás poradíme Vám aký preparát použiť, plienky vymieňajte čo najčastejšie.


Pupok po narodení ošetrujte 60% liehom až do zhojenia.

Do troch mesiacov je vhodné dieťatko baliť do perinky, zavinovačky, prípadne ulitky, pre pocit bezpečia, zabezpečenie teplotného komfortu dieťatka, a predchádzame tak budeniu sa rukami (tzv. Moorov reflex ktorý deti približne do 3. mesiaca majú). Na spánok by bábätko malo mať vlastnú postieľku, s vyvýšenou tvrdou podložkou/klinový vankúš/, bez vankúša pod hlavou. Počas dňa polohujeme bábätko striedavo na pravý a ľavý bok. Vo vašej prítomnosti- pod dozorom môže byť polohované aj na bruško. Odporúčame používať monitor dychu do 6 mesiacov.

Vigantol-vitamín D podávame všetkým novorodencom v dávke 2 kvapky denne na lyžičke s mliekom, ev. priamo do úst novorodenca a vždy ho dáme zapiť mliekom. Podáva sa od 15. dňa života aspoň do 18 mesiacov. Ak spozorujete že Vaše dieťa má po podaní Vigantolu bolesti bruška a je nepokojné, zameňte tento vitamín za volne dostupný preparát - Jamieson vit. D, alebo D vit.

Kanavit - ak bol podaný na novorodeneckom oddelení do svalu, už ho v kvapkách nepodávame.




ČO ROBIŤ PRI NEDOSTATKU MATERSKÉHO MLIEKA

  • Odsledovať, či dieťa pije efektívne /správna technika/. Ak nie, upraviť techniku sania /vložiť do úst bradavku aj s dvorcom/. Pri dojčení stláčať prsník rukou; dojčiť striedavo z oboch prsníkov
  • Časté dojčenie podľa potrieb dieťaťa
  • Po každom dojčení odstriekať malé množstvo mlieka pre úplné vyprázdnenie prsníka - môžeme ním po dojčení dieťa dokŕmiť
  • Kontakt „skin to skin“ alebo „koža na kožu“ matky s dieťaťom
  • Čaj pre kojace matky, dostatočný pitný režim kojacej matky
  • Dostatok odpočinku, dostatok času na dojčenie
  • Vlhké teplo na prsia pred dojčením
  • Homeopatická liečba a fytoterapia: Ricinus 5CH 2xdenne 2guličky, senovka grécka

AKO PREDCHÁDZAŤ ZÁPALU PRSNÍKA

Ak už vznikla bolestivá hrčka /upchatý mliekovod/, zatiaľ bez teploty:
  • snažiť sa dobre vyprázdniť prsník; po dojčení odsať zvyšok mlieka
  • teplá sprcha s jemnou masážou prsníka/hrčky
  • správna technika dojčenia-správne prisatie-vtedy bábätko dobre vyprázdni prsník; bradavka by nemala bolieť pri dojčení
  • popraskané bradavky ošetrovať prípravkami s obsahom lanolínu
  • poloha bábätka pri dojčení, aby jeho brada smerovala k hrčke
  • lokálne obklady /biele víno/, obklady zo studených kapustných listov
  • podprsenka by nemala tlačiť, najmä nie na mieste hrčky
Ak sa ku hrčke pridruží aj teplota, koža prsníka je napnutá, červená, bolestivá, prsník je horúci bolestivý a nedôjde v priebehu 24 hodín k zlepšeniu pri vyššie uvedenom postupe, vyhľadajte lekára!