Frekvencia kŕmenia sa u novorodencov a dojčiat líši, po pôrode odporúčame dojčiť na požiadanie. Čím je dieťa mladšie, tým častejšie pije; na druhej strane, čím viac dostáva „zadného“ mlieka, tým menej sa k pitiu hlási. Preto je lepšie nechať dieťa vysať jeden prsník - predné aj zadné mlieko (15-20min) a následne podľa chuti ešte dokŕmiť z druhého prsníka. Pri ďalšom kojení začíname tým prsníkom ktorým sme predchádzajúce kŕmenie skončili. Postupne je možné u dieťaťa vytvárať režim, s kŕmením približne každé 2-3,5 hodiny, v noci môžu byť intervaly aj dlhšie.
Prvých pár týždňov majú deti sklon zaspávať pri dojčení. Na dojčenie sa musia budiť najmä novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou, s hraničnou zrelosťou, alebo so žltačkou. Zdravých novorodencov ktorý primerane priberajú, na kojenie nebudíme.
Nekľud pri saní môže znamenať, že sa dieťaťu dostáva málo mlieka a to buď slabým tokom alebo neefektívnosťou sania. Teda dôležitá pre prospievanie je nielen frekvencia a dĺžka dojčenia, ale aj SPRÁVNA TECHNIKA a množstvo vypitého mlieka za deň. Nekľud môže znamenať aj nadbytok mlieka, vtedy ale dieťa priberá. Ak si nie ste istá správnou technikou dojčenia, neváhajte nás kontaktovať.
Ak dieťa prospieva, priberá na váhe, dostatočne a často močí /cca 6 mokrých plienok za deň/, moč je svetložltej farby, nemá klinické známky dehydratácie /vpadnutá fontanela, suché pery, jazyk/, stolica je typickej farby a konzistencie, dieťa nemá zmeny v správaní /nekľud, spavosť, letargia/, tak je málo pravdepodobné, že trpí nedostatkom materského mlieka. Čerstvo odstriekané materské mlieko sa môže uchovávať 24 hodín pri teplote 5°C v chladničke, alebo v mrazničke 3-6 mesiacov pri teplote -18°C.
Aby sme predišli vzniku dojčenských kolík, je ideálne aby maminka vylúčila zo stravy čerstvé a kysnuté pečivo, strukoviny, kapustu, niektoré druhy surového ovocia a surovej zeleniny, sýtené nápoje, alergény ako je čokoláda a orechy. Viac si môžete o výžive dojčiacej matky prečítať tu - http://detska-doktorka.sk/rady-pre-vás/dojčenie
Vigantol-vitamín D podávame všetkým novorodencom v dávke 2 kvapky denne na lyžičke s mliekom, ev. priamo do úst novorodenca a vždy ho dáme zapiť mliekom. Podáva sa od 15. dňa života aspoň do 18 mesiacov. Ak spozorujete že Vaše dieťa má po podaní Vigantolu bolesti bruška a je nepokojné, zameňte tento vitamín za volne dostupný preparát - Jamieson vit. D, alebo D vit.
Kanavit - ak bol podaný na novorodeneckom oddelení do svalu, už ho v kvapkách nepodávame.
© copyright 2021 +421 918 618 848