Rastové bolesti končatín u detí

 K častým problémom detského veku patrí pocit bolesti postihujúci prevažne dolné končatiny. O príčinách tejto bolesti sa napriek pokročilej úrovni poznania vie príliš málo. Objavuje sa v čase rastového zrýchlenia.

 VZNIK A PRÍČINY

 Rastové bolesti trápia jedni štvrtinu až polovicu detí mladšieho veku. Najčastejšie sa vyskytujú medzi 3-5 rokom života a opakovane sa môže objaviť medzi 8-12 rokom života. Tieto obdobia sa vyznačujú rastovým zrýchlením, keď sa predlžujú dlhé kosti končatín. Výsledkom je nárast telesnej výšky dieťaťa.

Príčina vzniku rastovej bolesti nie je známa. Častejšie sa objavujú u fyzicky aktívnejších jedincov a detí s voľnými, pružnými kĺbmi (kĺbová hypermobilita). Výskyt rastových bolestí má tiež familiárny charakter, to poukazuje na genetickú predispozíciu, rodinný výskyt. Tieto bolesti (na rozdiel od napr. reumatických) nezanechávajú na organizme dieťaťa trvalé následky, ale významne ovplyvňujú kvalitu jeho života.


 PRÍZNAKY

 Prejavujú sa pocitmi intenzívnych kŕčovitých sťahov  symetricky v obidvoch končatinách, s najčastejším výskytom v oblasti lýtka, ale i na prednej strane predkolenia a v oblasti členkov, piet. Zriedkavejšie je bolesť lokalizovaná v oblasti stehna. Bolesť sa objavuje večer alebo v noci počas spánku a častejšie je prítomná po predchádzajúcej fyzickej aktivite dieťaťa.  Mladšie deti sa na bolesť zobudia, a keďže ju nevedia popísať, plačú. U starších býva charakterizovaná skôr ako hlboká svalová bolesť s intenzitou od miernej, nevýraznej, po ostrú bolesť.


LIEČBA

 Rastové bolesti sú prirodzená súčasť vývoja dieťatka. Rodič by mal dieťa uistiť, že bolesť prejde, že je to prechodný stav ktorý pominie.

 Postihnutú končatinu môžeme jemne masírovať, akýmkoľvek krémom, prípadne prírodnými olejmi so zložkami zabezpečujúcimi relaxáciu svalov. Vhodné je tiež aplikovať suché aj vlhké teplo (nahrievanie vankúšikmi, termofor, prípadne kúpele a obklady). Pri intenzívnejšom prežívaní týchto bolestí môžeme jednorázovo pred spaním podať analgetikum s obsahom ibuprofénu, nie však opakovane. V prípade výskytu plochej nohy sa odporúča posilňovanie nožnej klenby prostredníctvom fyzioterapie.