Noha sa vyvíja v závislosti na vývoji celkovej motoriky dieťaťa. V každom vývojovom stupni dieťaťa sa noha zapája aj do celkového telesného prejavu. Do šiesteho mesiaca je úchopovým orgánom, dieťa si chytá prsty nôh a dáva si ich do úst. Začiatkom deviateho mesiaca sa stáva opornou funkciou, dieťa sa začína vertikalizovať do stoja, skúša postaviť nožičku na zem, obchádza nábytok. Plochú nohu nájdeme u všetkých detí do druhého roku života, pretože plôšku nohy chráni tukový vankúš, ktorý postupne mizne vďaka rozvoju pohybovej aktivity.
Klenba nohy sa formuje v období od 3.-6. roka života. Okolo troch rokov majú deti ľahko vbočené kolená, nohy teda smerujú do X a vďaka tomu sú aj päty ľahko vbočené. Čím viac dieťa zapája svaly a väzy na nohách, tým sa vbočené kolená a päty postupne upravujú. Klenba nohy sa zvykne definitívne vyvinúť až koncom predškolského veku. Pokiaľ sú svaly ochabnuté a väzy uvoľnené, nedokážu držať klenbu chodidla - vzniká plochá noha. Ploché nohy nám dávajú informáciou o celkovom držaní tela dieťaťa. Často sa stáva, že základný problém býva úplne inde ako u nôh. Mnohé deti majú zlé držania tela, odstávajúce lopatky, oslabenú brušnú stenu, posun panvy či deformitu nôh do X alebo O. Na toto všetko je potrebné pri vyšetrení prihliadať.
Rodičia môžu vykonať veľmi jednoduchý test aj v domácom prostredí. Dieťaťu namočia nohu do vody a potom urobia chodidlom pečiatku na papier. To isté môžu urobiť aj s farbou, výsledok bude viditeľnejší. Ak nemá plochú nohu, objaví sa typický oblúk spôsobený klenbou. No pokiaľ už tento problém má, objaví sa celé chodidlo v obryse. V takomto prípade je potrebné navštíviť detského lekára.
© copyright 2021 +421 918 618 848