AKO POSILNIŤ IMUNITU DIEŤAŤA?
 

Posilnenie imunity pred zaradením dieťaťa do kolektívu

                Nárast chorobnosti v období keď dieťa začne chodiť do kolektívu, nie je nič neprirodzené ani neočakávané. Hlavný dôvod zvýšenej chorobnosti detí, ktoré po prvýkrát prišli do väčšieho kolektívu je ten, že doma sa pohybovali v stále rovnakej mikrobiálnej flóre a zrazu nastala veľká zmena. Časť dňa trávia v kolektíve, kde je mikrobiálna flóra veľmi rôznorodá. Na imunitu má vplyv aj prispôsobivosť dieťaťa. To, ktoré chodí do škôlky rado, teší sa na ňu, je podstatne menej choré ako škôlkar, ktorý zle psychicky znáša nástup do zariadenia. Stres totiž oslabuje imunitu. Deti často nemajú na dostatočnej úrovni vybudované základné hygienické návyky – umývanie rúk, smrkanie. Nástup do kolektívu sa navyše prekrýva s príchodom jesene, pre ktorú je typická zvýšená aktivita vírusov. Dobrou správou je, že imunita dieťaťa sa postupne vybuduje a zdokonalí a chorobnosť postupne klesne. Vrodené poruchy imunity sú veľmi zriedkavou príčinou vysokej chorobnosti, u väčšiny detí je príčinou len prechodná nezrelosť imunitného systému.

Prirodzená chorobnosť:

V 1.- 5.  roku života : 6 – 8 infekcií  horných dýchacích ciest za rok, niekedy vyžadujúcich aj antibiotickú liečbu, prevažne však ide o vírusové ochorenia, laryngitídy ( zápal hrtana a oblasti hlasiviek), zápaly priedušnice, nosa a nosohltana, zápaly prinosových dutín.

V 6.- 12. roku života : 2 – 4 infekcie horných dýchacích ciest za rok

Varovné ukazovatele pre vážnejšie poruchy imunity

  • 8 a viac infekcií dýchacieho systému v priebehu 12 mesiacov
  • 2 a viac zápalov pľúc za 12 mesiacov
  • 2 a viac ťažkých/kompli­kovaných zápalov prinosových dutín za 12 mesiacov
  • 2 a viac ťažkých infekcií v anamnéze (napr. zápal mozgových blán, sepsa)
  • rozsiahle kvasinkové ochorenia kože a slizníc u detí starších ako jeden rok
  • opakované hlboké infekcie kože a mäkkých tkanív
  • neprospievanie, chronická hnačka
  • výskyt vrodenej poruchy imunity v rodine

Možnosti ovplyvnenia imunity dieťaťa

  • racionálna životospráva- dostatok spánku, pestrá strava s dostatkom vitamínov
  • primeraná pohybová aktivita
  • predchádzanie stresu a psychická pohoda
  • otužovanie, správne obliekanie
  • užívanie vitamínu D v zimnom období
  • odstránenie rizikových faktorov – najmä pasívne fajčenie, vylúčenie plesní v domácnosti…
  • imunomodulačná liečba – prírodné a syntetické prípravky, ktoré podporujú a upravujú funkciu imunitného systému dieťaťa

                – Imunoglukan ( výťažok z hlivy ustricovej), Rinimun

                – vitamín C, vitamín D, zinok

                – baza čierna, aloe vera,  propolis, cesnak, Cordyceps, huba Reishi, kolostrum, echinacea

                – rakytník, Kaloba ( výťažok z afrického muškátu)

                – bakteriálne lyzáty – Bronchovaxom, Luivac, Ribomunyl (na lekársky predpis)

                – syntetický imunomodulátor – Isoprinosin (na lekársky predpis)


                Preventívne 2-3 týždne pred nástupom do kolektívu zahájime liečbu Imunoglukanom 1x denne (sirup alebo od 3-rokov kapsle, ktoré sa vysypú priamo do úst). Liečba pokračuje po dobu 3 mesiacov, potom nasleduje pauza 1-2 mesiace a pokračuje druhá 3-mesačná kúra imunoglukanom. V jesenných  a zimných mesiacoch a tiež s nástupom detí do kolektívu odporúčame tiež nasadiť vitamín D a vitamín C, najlepšie v prirodzenej forme ( citrusy, rakytník, sezónne ovocie, zelenina), prípadne v podobe kvapiek alebo tabliet. 


Potreba vitamínu C sa mení vekom, dojčatá potrebujú 50 mg denne, deti od 1 do 3 rokov 55 mg denne, deti 2-6 rokov 60 mg denne, deti 7-10 rokov 65 mg, deti 11-14 rokov 80-90 mg denne denne, dospievajúci 15-18 rokov 90-100 mg denne. Potreba vitamínu C sa v čase choroby môže zvýšiť. 

 V súčasnosti prebieha aj pandémia hypovitaminózy D. V našich zemepisných podmienkach netvoríme vitamín D v prirodzenej forme v dostatočnom množstve a preto je vhodné jeho dopĺňanie. Denná dávka je vo veku 0-12 mesiacov 400 IU( medzin.jednotky), vo veku 1-13 rokov 600 IU, vo veku 14-18 rokov 600IU, až vo veku nad 70 rokov je potreba vyššia( 800IU). Vitamín D podávame vždy s tukom (mlieko).

Nevyhnutný je dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu v akomkoľvek počasí, rekreačná pohybová aktivita ( prechádzky, rekr.šport..), dostatočný oddych pri zmysluplných aktivitách ( čítanie, hudba, obľúbené aktivity), eliminácia elektronického smogu ( mobil.telefón, počítačové hry)a dostatok kvalitného spánku.

Jednou z dôležitých súčastí prípravy na záťažové obdobie jesenných a zimných infekcií je zdravá a kvalitná strava, jej vyváženosť v zmysle dostatku základných makronutrientov ( bielkovín, cukrov a tukov),dostatku vlákniny, vitamínov s obmedzením rafinovaných cukrov a priemyselne spracovaných potravín, ktoré zaťažujú naše trávenie.