Zápcha (obstipácia)


Zápcha u dojčiat a detí sa podobne ako u dospelých prejavuje zriedkavým vyprázdňovaním stolice, ktorá býva veľmi tuhá, v malých kúskoch („bobky“) alebo spojená s bolestivým vyprázdňovaním pre jej veľký priemer, prípadne je spojená s únikom malého množstva stolice, ktorá akoby „obtekala“ tuhú stolicu, do spodného prádla (fekálna inkontinencia – enkopréza).


Zápcha postihuje asi 30% detí, najčastejšie predškolákov. 95% detí starších ako 1 rok má funkčnú zápchu, t.j. nenájde sa organická (chorobná) príčina zápchy, ale príčinou je zadržiavanie stolice dieťaťom. Napriek tomu, že funkčná hnačka je veľmi častá, je dôležité vyšetrenie dieťaťa lekárom, aby bol včas identifikovaný pacient s organickou príčinou zápchy.


Normálny spôsob (frekvencia) vyprázdňovania stolice závisí od veku dieťaťa, jeho vývoja – zrelosti, ako aj prijímanej stravy. Prvá stolica – smolka, odchádza u zrelého novorodenca do 36 hod po narodení (90 % zdravých novorodencov má smolku do 24 hodín po narodení). Prvé týždne po narodení majú dojčené deti priemerne 3 stolice za deň, pričom normálne je aj keď sa vyprázdňujú pri každom kŕmení, ako aj jedenkrát za týždeň. Nedojčené deti – kŕmené náhradnou mliečnou výživou majú priemerne 2 stolice za deň, avšak v závislosti od typu mlieka môže byť stolica aj zriedkavejšia a tuhšia. Batoľatá mávajú stolicu obvykle dvakrát denne a deti od štyroch rokov jedenkrát denne. (https://www.uptodate.com/contents/constipation-in-infants-and-children-evaluation)


Čo robiť, keď má dieťa zápchu?


U dojčiat do 1. roka života

U dojčiat do 1. roka života je nevyhnutné lekárom vylúčiť organickú príčinu zápchy (Hirschsprungova choroba, cystická fibróza, anomálie konečníka), následne môžeme:

  • pomáhať pri vyprázdňovaní stolice použitím rektálnej rúrky
  • podávať probiotiká - Biogaia, Probiofix baby, Dophilus infant 

u starších dojčiat (po 5. – 6. mesiaci) okrem hore uvedeného:

  • podávať ovocné šťavy (slivkový nektár HIPP)
  • podávať osmoticky aktívne laxatíva na zmäkčenie stolice - (lactulózu-duphalac) alebo voľne predajný dulcosoft
  • do konečníka aplikovať osmoticky aktívne glycerínové čapíky alebo lecicarbon čapíky


U starších detí s funkčnou zápchou je dôležitá:

  • úprava životosprávy – pravidelný návyk vyprázdňovania: krátko po najedení posadiť dieťa na nočník na 5 až 10 minút dva až trikrát denne v tom istom čase, s primeranou odmenou za disciplínu, bez ohľadu na výsledok
  • úprava stravovacích návykov – zvýšiť príjem vlákniny a nesladených tekutín (tým sa zväčší objem mäkšej stolice) a znížiť príjem cukru, čokolády a bieleho pečiva. Vhodným zdrojom vlákniny je zelenina (kapusta, šaláty, strukoviny), ovocie (nešúpané hrušky, sušené slivky, kiwi), celozrnné pečivo a cereálie, otruby, semienka.
  • pri chronickej zápche je vhodné na začiatku liečby, používaním osmoticky aktívnych laxatív (laktulóza, sorbitol – napr. Duphalac, Dulcosoft) dosiahnuť primerané vyprázdnenie čreva, ktoré pri značnom roztiahnutí tuhou stolicou neodpovedá primeraným vyprázdňovacím reflexom a tým nedôjde k odchodu stolice. Niekedy je nevyhnutné aj mechanické vybavenie stolice klyzmou. Lieky na zmäkčenie stolice je možné následne, pri dostatočnom opätovnom „natrénovaní" defekačného reflexu, postupne vysadiť.

Odporúčania vypracované Americkou aj Európskou spoločnosťou pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (www.naspghan.org).