Postup rehydratácie pri vracaní a/alebo hnačkách


Deti do 1. roka (dojčené deti a deti kŕmené náhradnou mliečnou výživou)

Dojčenie pri rehydratácii neprerušujeme, vhodné je podávanie menšieho množstva materského mlieka v častejších intervaloch podľa tolerancie. Umelé mlieko, rehydratačný roztok (Fluidex, Kulíšek, Biogaia, rehydratačný roztok HIPP), dojčenskú vodu alebo slabý čierny čaj osladený hroznovým cukrom (Glukopur) podávame pomocou lyžičky alebo striekačkou - podávame 2-3 čajové lyžičky každých 10-15 minút.

Po opakovanom vracaní nepodávame dieťaťu nič aspoň 1 hodinu, na ukľudnenie podráždeného žalúdka. Dávky tekutín musia byť podávané postupne v malom množstve, pretože akumulácia väčšieho objemu tekutín v žalúdku môže vyvolať opätovné vracanie. Pri zlepšenej tolerancii mlieka alebo iných rehydratačných tekutín je možné asi o 2-3 hodiny pridať malé množstvo tuhej stravy z už zavedených príkrmov, pri pretrvávajúcej hnačke najmä banán, ryžu, varenú mrkvu.

Deti od 1. roka

Deťom od 1. roku života odporúčame podávať 1 – 5 čaj. lyžičiek rehydratačného roztoku (Fluidex, Kulíšek, Biogaia, rehydratačný roztok HIPP), neperlivej minerálky alebo slabého čierneho čaju osladeného hroznovým cukrom (Glukopur) každých 10-15 minút. Ak dieťa rehydratačný roztok odmieta, primiešavajte mu ho po menších množstvách do čaju. Po opakovanom vracaní nepodávame nič aspoň 1 hodinu, na ukľudnenie podráždeného žalúdka. Dávky tekutín musia byť podávané postupne v malom množstve, pretože akumulácia väčšieho objemu tekutín v žalúdku môže vyvolať opätovné vracanie. Pri zlepšenej tolerancii rehydratačných tekutín skúsime o  2-3 hodiny podať malé množstvo nedráždivej resp. protihnačkovej stravy (sucháre, piškóty, slabší vývar: mrkvovo-mäsový, ryža, varené zemiaky).


Ak sa asi do 8 hodín nepodarí u dieťaťa obnoviť perorálny príjem tekutín, alebo sa jeho celkový stav zhoršuje, je nutné vyšetrenie dieťaťa lekárom!


V prípade pridružených hnačiek okrem rehydratácie (pomalé podávanie tekutín lyžičkou alebo striekačkou) podávame aj nedráždivú, protihnačkovú diétu a probiotiká. Umelé mlieko odporúčame zarábať do ryžového odvaru namiesto vody a dojčeným deťom odporúčame pred kŕmením podávať pár čajových lyžičiek ryžového odvaru, ktorý môže pomáhať pri zmiernení hnačky.

Protihnačková diéta s nižším obsahom tukov (teda aj mlieka a mliečnych výrobkov) a jednoduchých cukrov - banány, ryža, varená mrkva, strúhané jablko - je vhodná najmä v prvých dňoch hnačiek. Následne treba začať s bezlaktózovými produktami a postupnou obnovou perorálneho príjmu. Tekutiny je vhodné sladiť hroznovým cukrom (1/2 – 1 čajová lyžička na 100 ml).

Odporúčané jedlá:

Zelenina – mrkva, ryža, zemiak, tekvica, cuketa varené alebo dusené na vode

Ovocie – banán (pučený – mixovaný), strúhané jablko bez šupky

Mäso – chudé napr. kuracie, morčacie, teľacie, rybie filé varené, ideálne pomleté alebo mixované

Pečivo – sucháre, jednodňové pečivo, ryžové chlebíky, bezvaječná cestovina, ryžové rezance

Recept na ryžový odvar  1 liter - 50 g ryže (2 polievkové lyžice), 2 litre vody

Ryžu prepláchnuť v studenej vode. Variť 1 – 1,5 hodiny v 2 litroch vody. Po uvarení precediť ryžu cez sitko (alebo rozmixovať) a doplniť do litra - týmto odvarom zalievať umelé mliečne výživy.

Recept na domáci rehydratačný roztok- pol litra vody + pol kávovej lyžičky soli + 4 kávové lyžičky cukru ( najlepšie hroznový)

Nechutenstvo je v tomto stave prirodzené, preto nikdy dieťa nenútime nasilu jesť .

Pravidelné ponúkanie tekutín je ale naopak nevyhnutné k zabezpečeniu dostatočnej hydratácie a je kľúčom k tomu , aby dieťa nemuselo byť prijaté do nemocnice na infúznu rehydratačnú liečbu.

Kedy vyhľadať pri vracaní a hnačke lekára?

v prípade ak sa u dieťaťa prejavia známky dehydratácie, silná bolesť brucha, prímes krvi v stolici alebo zvratkoch, u dojčiat do 6. mesiacov vracanie silným prúdom (nie odgrckávanie) po každom kŕmení.

Známky dehydratácie          

  • suché sliznice, jazyk, pery
  • únava, malátnosť, apatia
  • znížené močenie – malé porcie tmavého moču, interval močenia viac ako 6 – 8 hodín resp. menej ako 6 pomočených plienok/deň
  • chladné končatiny
  • vpadnutá fontanela
  • znížená elasticita kože viditeľná hlavne na bruchu
  • pri plači neprítomné slzy