‘SYNDRÓM RUKA NOHA ÚSTA’


 Je to
infekčné, vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré spôsobuje vírus. Ochorenie postihuje najmä deti mladšieho veku- predškolákov, u dospelých je extrémne zriedkavé. 
 Inkubačná doba je v priemere 3-7 dní a zväčša trvá 8-10 dní, stolica dieťaťa môže byť infekčná ešte 8 týždňov po prekonaní ochorenia. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou. Ochorenie predstavuje riziko pre tehotné ženy, nakoľko môže spôsobiť poškodenie plodu, prípadne potrat.


Klinický obraz začína teplotou, dieťa udáva bolesť v dutine ústnej, ktorá je posiata mnohopočetnými aftami. To spôsobuje u dieťaťa výraznú bolestivosť a odmietanie jedla a tekutín. Následne sa objaví výsyp na horných a dolných končatinách, predovšetkým na dlaniach a ploskách nôh. Výsyp má až charakter pľuzgierov, zväčša je nebolestivý a nesvrbí.

 Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, neexistuje kauzálna liečba a antibiotiká nie sú indikované. Je potrebné zvýšiť príjem vítamínov, tlmiť bolesť, teplotu, lokálne podávať prípravky na dezinfekciu áft v ústnej dutine. Dôležitý je kľudový režim a príjem dostatočného množstva tekutín.


Liečba:

Nurofen, prípadne paralen sa podáva pravidelne každých 6-8 hodín, aj keď už dieťa nemá teplotu, nakoľko dieťaťu tlmí bolesť
Afty v dosahu sa potierajú gélmi, ktoré pôsobia protizápalovo a analgeticky
Na výsyp na koži nie je nutná žiadna lokálna terapia, jedine v prípadne, že pľuzgiere sú mokvané a zapálené – vtedy možno použiť Bioderma Cicabio lotio.
Dieťaťu ponúkame kašovitú stravu, vyhýbame sa príliš teplým jedlám a nápojom a potravinám, ktoré môžu štípať- citrusy, paradajky, slané jedlá. Uprednostnite chladené jedlá a nápoje ( jogurt, presnidávka z chladničky, prípadne aj nie úplne ľadová zmrzlina...)
Po každom jedle je vhodné vypláchnuť ústa vlažným odvarom z repíka alebo šalvie, prípadne čistou vodou, Glimbaxom, Florsalminom (v závislosti od veku). Afty vytierať tantum verde.
Z výživových doplnkov podľa veku dopĺňame Imunoglukan acut, Rhinimun akut, B- komplex, C vitamín, zinok, lokálne probiotiká, eutrosis oro gél.
U malých a rizikových detí s ťažkým priebehom , možno zvážiť liečbu Isoprinosinom.
Veľmi časté je, že 1-2 mesiace po prekonaní ochorenia sa začne deťom olupovať koža na končekoch prstov, prípadne aj nechty.


malého pacienta je potrebné izolovať z kolektívu aspoň na 7-10 dní!